Niedawno miałem okazję testować flagowy model chińskiego producenta – Honor 6 Plus. Tym razem do testów trafił telefon z niższej półki cenowej, ale z ciekawymi parametrami. Zapraszam do recenzji.
Zawartość opakowania
– Honor 4C
– ładowarka
– przewód USB
Specyfikacja
– ekran IPS o przekątnej 5″ i rozdzielczości 1280 x 720 pikseli,
– procesor HiSilicon Kirin 620 o częstotliwości taktowania 1,2GHz
– GPU Mali-450 MP4,
– 2GB RAM,
– system Android 4.4.2 KitKat z EMUI 3.0,
– 8GB pamięci wewnętrznej,
– aparat główny 13 Mpix,
– aparat przedni 5 Mpix,
– dwa sloty SIM,
– GPS,
– Glonass,
– WiFi 802.11 a/b/g/n,
– Buetooth 4.0,
– slot kart microSD,
– akumulator o pojemności 2550 mAh,
– wymiary: 143,3 x 71,9 x 8,8 mm,
– waga: 162 gramów.
Opis
Honor 4C został umieszczony w małym, zgrabnym pudełku białego koloru. W środku poza smartfonem znajdziemy ładowarkę z logo Huawei, oraz przewód USB/miniUSB. Wyposażenie nie jest bogate, ale w sumie nic więcej nie jest potrzebne.
Do testów otrzymałem urządzenie w białym kolorze, decydując się na zakup mamy do wyboru także kolor czarny, niebieski, złoty oraz różowy.
Honor 4C mimo pięciocalowego ekranu ma całkiem przyzwoite rozmiary. Wykonany został z plastiku, mimo to nie należy do najlżejszych. Od frontu znajdziemy ekran, który niestety nie jest odporny na zarysowania, zalecane jest więc stosowanie folii ochronnej. Aparat, który otrzymałem do testów był już w taką folię wyposażony, w żaden sposób nie wpływa ona na komfort użytkowania urządzenia.
Od góry nad ekranem znajdziemy czujnik światła, zbliżeniowy, diodę powiadomień, głośnik, a po prawej stronie przedni aparat o rozdzielczości 5 Mpix.
Pod ekranem znajdują się dotykowe przyciski funkcyjne.
Z prawej strony umieszczono przyciski regulacji głośności, oraz włączania/wyłączania urządzenia.
Od góry producent umieścił gniazdo słuchawkowe Jack 3,5mm.
Na dolnej krawędzi znajdziemy gniazdo miniUSB służące do ładowania telefonu, oraz do połączenia go z komputerem.
Z tyłu u góry umieszczono aparat główny o rozdzielczości 13 Mpix, obok niego znajduje się dioda LED służąca jako lampa błyskowa, bądź latarka. Na dole umieszczono głośnik.
Bardzo dobrze wykonany jest tylny panel, mimo, że plastikowy, to posiada specjalną fakturę, dzięki której jest bardzo odporny na zarysowania i dobrze trzyma się dłoni. Po jego zdjęciu uzyskujemy dostęp do dwóch slotów microSim, oraz do slotu na kartę microSD.
Ekran został dodatkowo obramowany złotą ramką, która dodaje mu stylu. Całość sprawia solidne wrażenie, a poszczególne elementy są dobrze spasowane.
Sercem Honora 4C jest procesor HiSilicon Kirin 620 o częstotliwości taktowania 1,2GHz wspierany przez układ graficzny Mali-450 MP4, oraz 2 GB pamięci operacyjnej. Pozwala to na płynne działanie systemu Android 4.4.2 KitKat z autorską nakładką EMUI 3.0.
Wrażenia z testów
Honor 4C dobrze leży w dłoni, nie ślizga się i jest wygodny w użytkowaniu. Materiały, z których został wykonany po kilku tygodniach użytkowania nie nosiły żadnych śladów zużycia.
Ekran urządzenia posiada rozdzielczość 720×1280 px i jest ona w zupełności wystarczająca dla wyświetlacza 5″. Obraz jest wyraźny i ma naturalne barwy. Kąty widzenia są bardzo dobre. Honor 4C wyposażono w czujnik światła, możemy ustawić automatyczne dostosowywanie jasności wyświetlacza. Rozwiązanie to sprawdza się bardzo dobrze i pozwala na oszczędne gospodarowanie baterią. Ekran jest na tyle jasny, że nie będziemy mieli problemu z obsługą urządzenia nawet w słoneczny dzień. Urządzenie bardzo dobrze reaguje na dotyk, wszystko odbywa się szybko i precyzyjnie.
Smartfon wyposażono w 8 rdzeniowy procesor HiSilicon Kirin 620, który mimo niskiej częstotliwości taktowania (1.2GHz) jest całkiem wydajny. 2GB pamięci operacyjnej sprawdza się bardzo dobrze. System działa szybko bez spowolnień. Podobnie nie ma problemu z surfowaniem po internecie, oglądaniem filmów w Full HD, czy uruchamianiem aplikacji. Układ graficzny Mali-450 MP4 jest wystarczający do tego by cieszyć się płynną grą w takie tytuły jak Airborne 8, Fifa 2015 czy Dead Trigger 2. Jedyną wadą jest mała ilość pamięci wewnętrznej. Urządzenie wyposażone jest w 8 GB pamięci, jednak do dyspozycji użytkownika zostaje jedynie 2,85GB, koniecznym jest zatem włożenie do urządzenia karty microSD. Na szczęście system pozwala na instalację aplikacji na karcie, a także na przenoszenie aplikacji na kartę pamięci.
Nakładka EMUI 3.0 jest intuicyjna i prosta w obsłudze. Pozwala na dostosowanie urządzenia do swoich potrzeb. Z wielu dostępnych funkcjonalności i trybów warto wymienić tutaj tryb obsługi jedną ręką, czy też możliwość włączenia wiszącego przycisku, po dotknięciu którego otwiera się menu akcji. Mamy także do dyspozycji zaawansowane ustawienia prywatności.
Bardzo przydatne jest mini menu akcesoriów wysuwane z dołu ekranu gdy telefon jest zablokowany. Dzięki niemu mamy szybki dostęp do latarki.
Honor 4C wyposażony jest w głośnik mono, nie jest też zbyt głośny. Dźwięk jaki generuje jest przeciętny. Jeśli planujemy wykorzystywać go do puszczania muzyki, to lepiej wyposażyć się dodatkowo w jakiś głośnik przenośny, lub po prostu skorzystać ze słuchawek. Wystarcza on natomiast do informowania nas o przychodzących połączeniach czy smsach. Po podłączeniu słuchawek wrażenia są dobre, układ dźwiękowy generuje dobrej jakości dźwięk i pozwala na komfortowe słuchanie muzyki.
Głośnik do rozmów jest wystarczająco głośny i słyszymy rozmówcę wyraźnie. Także mikrofon jest dobrej jakości i rozmówcy nie mają problemu ze zrozumieniem tego co mówimy.
W urządzeniu dostępne mamy dwa aparaty – przedni 5Mpix i tylny 13Mpix wspomagany diodą LED. Przedni aparat w zupełności wystarczy nam do zdjęć selfie. Zdjęcia są dobrej jakości jedynie w trudniejszych warunkach może mieć problemy.
Właściwy aparat w dobrych warunkach robi bardzo dobre zdjęcia ale wraz z obniżaniem się poziomu światła spada jakość naszych zdjęć. Sporo brakuje mu do czołówki, testowany niedawno Honor 6 Plus robił lepsze zdjęcia. Mimo to w tym przedziale cenowym to bardzo dobry aparat.
Poniżej przykładowe zdjęcia wykonane Honorem 4C
Honor 4C umożliwia nam nagrywanie filmów w rozdzielczości Full HD, poniżej dwa przykładowe nagrania
Sprawdziliśmy także działanie GPS, który jest dokładny i szybko łapie satelitę. Nie gubi także połączenia.
Podobnie nie mamy zastrzeżeń do WiFI, oraz do Bluetooth. Wszystko działa poprawnie. Korzystanie z transmisji danych także nie nastręcza problemów, pozostaje jedynie niedosyt z powodu braku LTE.
Ostatnim elementem jest bateria i jej czas działania. Honor 4C wyposażony został w baterię o pojemności 2550 mAh. Jak na smartfona z ekranem 5″ nie jest to dużo. W testach okazało się jednak, że przy odpowiednim ustawieniu urządzenia (tryb oszczędzania energii + automatyczne ustawianie jasności ekranu), oraz ograniczeniu korzystania z internetu, czy gier udało się uzyskać nawet 4 dni bez ładowania. Przy normalnym korzystaniu bateria wystarcza na dwa dni, a przy intensywnym użytkowaniu będziemy musieli ładować baterię codziennie. Czas ładowania od 0 do 100% wynosi około 2,5 h.
Podsumowanie
Honor 4C to niedrogi smartfon o bardzo dobrych parametrach. Jest wykonany z trwałych materiałów i ma dobrej jakości ekran. Robi niezłe zdjęcia i ma przyzwoitą baterię. Wadą jest przeciętnej jakości głośnik. W cenie w jakiej jest oferowany ciężko będzie znaleźć dla niego konkurencję, dlatego też polecamy go wszystkim, którzy nie chcą za dużo wydać, a chcą cieszyć się dobrym sprzętem.
Cena
Od 668 zł
Nasza ocena